Poslední srpnovou sobotu jsme podnikli velký výlet do Řezna, bavorského města na Dunaji v Německu. Historické centrum Regensburgu je od roku 2006 zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO, samý skvost a světové prvenství. Jsou prostě místa, která musíme vidět.
Řezno leží v nejsevernějším místě Dunaje, v ohybu řeky, kde se do ní vlévají řeky Nába (Naab) a Řezná (Regen). Žije zde přibližně 153 tisíc obyvatel.
Řezno bylo jedním z nejstarších německých městských sídlišť v Německu a ve 12. –13. století největším a nejbohatším městem v jižním Německu. Historicky ale existují již zmínky o keltském středisku Radasbona z počátku našeho letopočtu.
Kudy jsme šli a co jsme hledali?
Kamenný most z let 1135–1146 je nejstarším dochovaným a dodnes užívaným mostem na sever od Alp, který se stal vzorem dalších mostů v Evropě i v u nás. Je dlouhý přes 330 metrů.
Pověst o kamenném mostě hovoří o sázce stavitele mostu a katedrály, který z nich dříve dílo dokončí. Most byl dostaven dříve, ale jen díky pomoci čerta. Proto měli první tři bytosti jdoucí přes most připadnout ďáblu. Lest ženy stavitele však čerta o svůj zisk připravila. Čert skočil do řeky – odkud dunajské víry a stavitel katedrály skočil z věže. Jak už to v legendách bývá, datování obou staveb existenci sázky i čerta samotného nepotvrzuje.
Slavné světlé bavorské párečky prý vznikly právě při stavbě mostu pro stravování dělníků. Několik desítek metrů od tohoto slavného mostu jsme míjeli i slavnou výrobnu klobásek würstküche. Jde možná o nejstarší nepřetržitě otevřenou restauraci na světě. Dle recenzí podávají velmi dobré a také velmi drahé klobásky s kysaným zelím. Vstupné 5 euro je cenou za překrásný výhled na Dunaj a kamenný most.

Porta praetoria, římská brána z dob Marka Aurelia (179 n. l.)
Ve druhém století byl založen legionářský tábor s mohutným opevněním Castra Regina na jižním břehu Dunaje, mírně na západ od místa, kde se Regen vlévá do Dunaje .
Po staletích využívání věže jako skladiště, pivnice či bramborového sklepa, po četných rekonstrukcích a restaurátorských počinech je nyní možné v rámci komentované prohlídky navštívit interiér vratového systému s impozantním velkým kvádrovým zdivem. Horní patro uzavřené prosklenými dveřmi slouží jako dokumentační místnost.
Průchodem jsme se dostali na biskupský dvůr. Biskupská rezidence pro první regensburgské biskupy se vystavěla mezi 13. – 16. století. Od poloviny 15. století docházelo k přestavbám a renovacím.
V současnosti zde sídlí muzeum chrámového pokladu a překrásná restaurace.

Katedrála sv Petra
Před dominantou města jsme krátce postáli a pak se k ní opět vraceli před odjezdem do Kelheimu. Katedrála představuje jedno z hlavních děl bavorské gotiky od 2. poloviny 13. století.
Roku 845 se zde konal Křest čtrnácti českých knížat. Pro počátky a rozvoj české církve a její správu měly tento chrám, biskupská kapitula a řezenská diecéze zásadní význam.
Jde o jedinou trojlodní baziliku s dvouvěžím v průčelí na západní straně, s pětibokým závěrem s chórem a s kompletním vnějším opěrným systémem v jižním Německu, postavenou přesně podle vzoru klasických francouzských katedrál.
Komu se katedrála jevila trochu jako Notre-Dame, měl tedy bystré oko.
Goliášův dům byl vystavěn asi v polovině 13. století, vyobrazením boje Davida s Goliášem byl opatřen roku 1573. Jde o obytný věžový dům středověké šlechtické rodiny. Malba na fasádě patří neodmyslitelně mezi dochované skvosty, které tvoří tvář současného Řezna.

Stará radnice
Stará radnice (Alte rathaus) je výrazná žlutá budova s dominující věží a hodinami ze 13. století. V době naší návštěvy tu probíhaly dvě svatby.
Radnice se sestává ze tří částí. Barokní novoměstské radnice s Neptunhof (Neptunův dvůr), gotické staroměstské radnice s výraznou radniční věží s hodinami a nádvořím, na kterém lze vidět jednu z prvních regensburgských kašen – Tugendbrunnen (kašna ctností).
Byla zde také mučírna (Fragstatt) a říšský sál. V roce 1408 přibylo schodiště s portálem a městským znakem, v roce 1655 trakt navazující na říšský sál – Knížecí kolegium a budova v sousedství, která obklopuje kolem dokola tzv. Neptunův dvůr.
V současnosti je Stará radnice oficiální správní budovou. Rovněž zde sídlí informační centrum města Regensburg a muzeum zabývající se historií města.
Skotský kostel sv. Jakuba
Kostel Sv. Jakuba (Schottenkirche) postavili skotští kameníci klasickém románském slohu. Najdete tu plastiky divokých lvů, orlů a krokodýlů, rohy pilířů zdobené hlavami prasat, psů a oslů. Centrálním výjevem je Ježíš na kříži a u něj Panna Marie a Marie Magdalena (dřevěné sochy z roku 1893). Zajímavý je skotský portálový vchod, na němž jsou sochy lvů – na levé stravě lvice, na pravé lva. Na portálu je mnoho a mnoho nejrůznějších vyobrazení, které dávají zabrat historikům ještě dnes.
Vzácný portál je od roku 2000 chráněn skleněnou předsíní.
Bazilika a klášter sv. Jimrama
Nyní přestavěný zámek Thurn – Taxisů jsme viděli jen opravdu zběžně.
Jeden z nejstarších bavorských kostelů leží v areálu benediktského kláštera. Zasvěcen byl Jimramovi z Řezna (Emmeram), misijnímu biskupovi, kterého v roce 652 umučili k smrti a pohřbili na místě, nad kterým později vystavěli kostel. Pohřben je tu také slavný opat Ramwod a mimo slavné biskupy a opaty tu jsou pohřbeni např. královna Hemma (manželka Ludvíka II.), císař Arnulf Korutanský a jeho syn, Král Ludvík, vévoda Arnulf Bavorský, Svatá Aurelia a další.
V roce 739 bylo ke kostelu zřízeno benediktské opatství, které bylo významným místem celé Evropy. Studovala se tu filozofie, astronomie, teologie či matematika a sídlila zde Codex Aureus – jedna z nejobsáhlejších knihoven středověku.
Roku 1812 byl zrušen klášter jako takový a místo se stalo rezidencí rodiny Thurn Taxisů
Přejezd do Kelheimu a k Síni osvobození či Hale vítězství
Prosím za vzpomenutí, že po vystoupení z autobusu přestalo pršet!
Drobná nehoda se vstupným a tím i ztrátou průvodce nás nemohla rozhodit. Do památníku jsme se snadno dostali a opravdu to stálo za to.
Památník tvarem připomíná Pantheon. Monumentální stavba je připomínkou vítězných bitev proti Napoleonovi ve válkách 1813–1815. Dal ho postavit Ludvík I. Bavorský. Stavbou pověřil Friedricha Gartnera, dokončil ji však Leon von Klenz v r. 1863.
Vnější fasádu zdobí 18 kolosálních soch, které jsou alegoriemi germánských kmenů. Jedna za soch je také Bohemia. Uvnitř stavby je 34 bílých soch bohyň, které se drží v kruhu za ruce. Sochy jsou z mramoru a bronzové štíty, které bohyně drží, prý pochází z roztavených děl.
Síň také zdobí jména vítězných generálů.
Po vystoupání 165 schodů jsme měli opravdu jedinečný výhled na okolí i městečko Kelheim.

Plavba po Dunaji ke klášteru Waltenburg
Plavba byla opravdu krásná, nálada skvělá a občerstvení famózní. Dunajská soutěska byla vyhlášena roku1840 přírodní rezervací. Je to místo, kde se do výšky tyčí 80metrové pískovcové skály a hloubka řeky se pohybuje kolem 20 metrů. Tento přírodní úkaz se dochoval díky rozhodnutí Ludvíka I., který upřednostnil zachování krásy přírody nad těžbou vápence.

Benediktinský klášter Waltenburg
Rozsáhlý areál kláštera stojí na písčitém poloostrově, vybíhajícím do rychle plynoucí řeky. Nejstarší z bavorských klášterů založili roku 617 skotští mniši. Dnešní podoba je většinově barokní, na čemž mají zásluhu bratři Cosmas Damian Asam a Egid Quirin Asam, reprezentanti vrcholného baroka. Hlavní dominantou a výsledkem bratrské spolupráce je kostel sv. Jiří z let 1716 a 1739. Zajímavý je jeho oltář, kde neuvidíme tradiční výjevy, ale sv. Jiří koni.

V roce 1050 zde byl založen klášterní pivovar. Jejich tmavé pivo Weltenburger Kloster Barock Dunkel získalo mnoho významných ocenění.
A my přidáváme další!
Děkujeme, že jste s námi jeli a doufáme v brzké setkání v Pacově nebo opět na výletě za poznáním a zábavou.